Yün Cami Halısı Modelleri

Yün Cami Halısı Modelleri

Temizlik ve bakımlılık İslam dininin en çok değer verdiği hasletlerden biri olduğu için bizler de camilerimize gereken önemi verir özenle baktığımız camilerimizin temiz, temiz olduğu kadar da kullanışlı ve dayanıklı ürünlerin kullanılmasına dikkat ederiz. Türk milletinin camilere verdiği önemin bir göstergesi de camilerde Cami Halısı konusunda ki hassasiyetimizdir.

Camilerimiz her zaman şık, temiz ve özenle hazırlanan halılarla döşenir ki camiye gelen herkes, halının rahatlığı ve güzelliği karşısında hayran kalır. İslam dininin öğretileri ve bunun yanında Türk sanatının muhteşem eserleri camilerde birleşerek muhteşem bir görünüm ortaya çıkartmıştır. Türk sanatının en önemli eserlerinden biri de Cami Halıları olarak dikkat çeker.

Camilerde Halı Neden Önemli?

Cami halıcılığı ve halıcılığı Anadolu’da köklü bir gelenek olup, büyük ölçekli ve sosyal açıdan çekici mekânlarda kullanılan halılar arasında cami halıları önemini güçlü bir şekilde korumuştur. Cami halıları geçmişten günümüze sanat eseri olarak kabul edildiği ölçüde değer kazanmış ve bu bağlamda incelenmiştir. Cami zemininin ve mimarisinin tamamlayıcı bir parçası olan halılar hem görünüş hem de estetik açıdan göz dolduran dekor ürünleridir.

Bu nedenle cami halısı seçerken estetiğe ve rahatlığa dikkat edilir. Cami Halısı Fiyatları halının hammaddesi, desen türü, boyutları, yün olup olmadığı, temizlenebilme özelliği, solmayan desen garantisi gibi pek çok faktöre bağlı olarak belirlenir. Cami halılarına her dönemde önem   verilmiş ve sıhhatli bir ibadet için özenle halı seçimi yapılagelmiştir.

Cami halıları Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Camilerde kullanılacak olan halının öncelikle renk ve desenine karar verildikten sonra, halının yapımında kullanılan iplik çeşidi, ilmik sayısı, halının ölçüleri, koku yapıp yapmadığı, yumuşak dokusu, uzun ömürlü ve dayanıklı olması, Temizlik sonrası renklerin ilk günkü gibi canlı kalması gibi pek çok faktöre dikkat edilir. Cami halı fiyatları da sayılan ve istenen bu özellikler doğrultusunda piyasada oluşur.

Halının malzeme ve tekniği kadar camide halı zeminin bakımı ve hazırlanması da bir o kadar önemlidir. Halının altına keçe serilmesi ve serilmesi halının ömrünü uzatan bir detaydır. Zemin için önerilebilecek diğer en iyi iki yöntem ise doğrudan ısı yalıtımı uygulamak veya parkeden sonra zemine halı sermektir. Böyle bir zemine hazırlanmak, toplumun karşılaşabileceği olumsuz sonuçları azaltacaktır. Camilerde Akrilik Cami Halısı, bunların haricinde Yün cami halısı gibi halı çeşitleri de tercih edilebilir.

Camilerde Kullanılan Hali Türleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze cami halıları hakkında tartışılan ve araştırılan en önemli noktalardan biri de bu halıların desenleridir. Halı üzerindeki motifler özenle seçilmelidir. Bunun nedenlerinin Diyanet tarafından doğrulanmış olması ileride yaşanabilecek pek çok can sıkıcı durumun önüne geçmektedir. Bunun için de Saflı Cami Halısı tercih edilir. Ancak bazı camilerde cami yönetim kurulunun ve cami cemaatinin de tercihleri dikkate alınarak Göbekli Cami Halısı ya da Seccadeli Cami Halısı yapılan tercihler arasında yer alabilir.

Geçmişten günümüze çeşitli tekniklerle üretilen cami halılarının malzeme skalası da oldukça geniştir. En çok tercih edilen malzeme türleri yün ve akrilik halılardır. Cami halısı almadan önce profesyonel yardım almak en iyisidir. Böylece mekân ve ürün uyumluluğu kolaylıkla sağlanmakta ve en uygun halı seçilmektedir. Bu noktada da sizlerin en büyük yardımcısı ve destekçisi Manisa Cami Halısı olacak. Bu faktörlere ek olarak, dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Örneğin renk ve ışık direnci, kir ve boya, statik koruma önemli noktalardır.

Renk ve ışığın kalıcılığı, konu iş ile uğraşmayanlar tarafından pek bilinmese de önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Cami halılarının sera etkisi göstermesi ile birlikte kubbeye yakın bulunan pencerelerden gelen ışık sebebi ile halılarda zaman ile renk kaybı oluşabilir. Statik korumanın nedeni, çeşitli malzemelerin sürtünmesi nedeniyle statik elektriğin varlığıdır. Bu, elektriğin hızlı ve güvenli bir şekilde çıkarılmasını amaçlamalıdır. İdeal olarak, bir halıdaki elektrostatik şarj oranı 2 kilovat’ı geçmemelidir. Isı yalıtımı kavramı da çok yakında gündemde. Bu unsur, ıslak eşya ve ıslak saç gibi detayların olumsuz sonuçlarını önlemede önemli bir faktördür. Metropol Cami Halısı, cami halısının tüm detaylarını dikkate alır ve eşsiz imkânlar sunar.

Formun Üstü

Formun Altı

Bir cevap yazın