Türkiye Sınır Kapıları – holitera blog

5 Tem

Türkiye sınırları içerisinden yurtdışına çıkabilmek için öncelikle sınır kapılarından geçmeniz gerekmektedir. Ülkemizin sınırlarından aracınızla veya herhangi bir şekilde kişisel olarak çıkabilmek için sınır kapılarından geçiş izni almanız gerekmektedir. Ayrıca gümrük, mal, yolcu, mülteci ve içeriden ve dışarıdan gelen birçok eşya bu sınır kapılarında sağlanmaktadır.Türkiye Sınır Kapıları Ülke ve devletin sınırlarının uzunluğunu, ayrıca onu diğer ülkelerden ayıran bağımsız toprakları gösterir.

Türkiye Gümrük Sınır Kapıları

Gümrük için kullanılır Türkiye’nin gümrük sınır kapıları Listemize bununla başlamayı uygun bulduk.

1. Hamzabeyli Sınır Kapısı

Hamzabeyli ve diğer Marmara sınır kapılarından da anlaşılacağı üzere Marmara bölgesindeki sınır kapıları tırlar için değil turizm amaçlı kullanılmaktadır. Hamzabeyli sınır kapısında 6 km’den fazla yüzölçümü içerisinde 4 adet daha kapı bulunmakta olup, çıkışların %70’i turizm amaçlı şahsi araçlarla yapılmaktadır.

2. Sarp Sınır Kapısı

Adından da anlaşılacağı gibi Sarp aşiretine açılan bir kapı olarak düşünebilirsiniz. Her yıl milyonlarca araç Gürcistan ile sınırlarımızı bağlayan bu kapıdan geçiyor. Artvin şehrinde bulunan bu sınır kapısı Gürcistan’a gitmemizde bize kolaylık sağlıyor.

3. Esendere Sınır Kapısı

Hakkari Yüksekova’dan İran’a gitmek için açılan bu kapı, diğer iki sınır kapısıyla benzer özelliklere sahip. Gümrük çalışanları için dairelerin inşa edildiği bu üs, hem yaşam alanı hem de insanlar için geçiş alanı olarak kullanılıyor. 3 ayrı giriş ve çıkış kapısı bulunan Esendere Sınır Kapısı, Arap bağlarımızı güçlendirmek için açılıyor.

4. Habur Sınır Kapısı

Habur’dan geçen araçların %60’tan fazlası TIR araçları olduğundan neredeyse tamamı ihracat ve ithalat amaçlı kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz ilk 3 sınır kapısından 6 kat daha büyük bir alana yayılmıştır. Her türlü gümrük deposu, restoran ve konaklayabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Şırnak’ta olmasına rağmen yüksek teknolojiyle donatılmış bu kapı, teknolojik cihazlarıyla çok iyi ölçümler ve ayrımlar yapabilmektedir.

5. Nusaybin Gümrük Kapısı

Nusaybin sınır kapısını koyduk ama bu kapıdan hiçbir şekilde geçemiyorsunuz. Ancak kapının diğer tarafına ancak yüksek rütbeli veya özel izinle geçebiliyorsunuz ama Nusaybin kapısının işlevsel olmamasının sebebi Suriye’ye bağlantı sağlaması. Siyasi ve politik sebeplerden dolayı Suriye sınırında Türkiye’ye geçilebilecek bir kapı olmadığı için bizim sınır kapımız da işe yaramıyor.

6. Cilvegözü Sınır Kapısı

Afrika ile Orta Doğu arasında bağlantı sağlamak için Hatay’da kurulan bu kapı hala çalışıyor. Ancak, ticaret için mal taşıyan bir kamyon veya kişisel bir araç ticaret için bu kapıdan geçmeye çalışırsa, buna izin verilmiyor. Sebep yine politik, bu yüzden belki yarın tekrar açılabilir.

7. Dilucu Sınır Kapısı

Nahçıvan Cumhuriyeti ile bağları güçlendirmek için 4 yıl önce açılan Dilucu sınır kapısının, bu yeni ve gelişen ülkeye ortalama 800.000 ticari ve idari araca erişim sağladığını biliyor muydunuz? Evet, 4 yılda iyi bir ivme kazandı.

8. Çıldır – Aktaş Sınır Kapısı

Ardahan’dan araçla Çıldır-Aktaş sınır kapısından geçerseniz Çin, Japonya, Kore ve diğer Asya ülkelerine büyük bir rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu kapıdan geçen tırların, araçların içindeki malzemelerin ve ülkemizin sınırlarına girecek her şeyin yüksek teknoloji ile kontrol ediliyor olması ayrı bir konfordur. Hala çok yeni bir kapı olan Çıldır-Aktaş yeniliğini hak ediyor.

9. Kapıkule Sınır Kapısı

Çok yeni bir sınır kapısı olan Kapıkule, ilk kurulduğunda 26 yıl boyunca sınır kapısı değildi. Normal bir sınır kapısından daha büyük olan Kapıkule, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki bağlantıyı sağlayan kapıdır. Seyahat edenler ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için konaklamaya ihtiyaç duyanlar için özel restoranlar, mağazalar ve daha birçok şey vardır.

Türkiye Sınır Kapıları Haritası

Sınır kapılarının haritasını daha iyi anlayabilmeniz için paylaşacağız. Mantıksal olarak en uç köşelerde bulunan sınır kapılarının hangi bölgelerde bulunduğunu daha kolay anlayacaksınız.

Hangi sınır kapılarımız hangi ülkelere açık?

Aynı zamanda, ülkelere ayırıp tablolar halinde yazdığımızda düzenli görüneceği için tablolu listeleme yöntemini tercih ettik. Lütfen sadece aktif kapıları yazdığımızı unutmayın.

Gürcistan Sınır Kapılarımız

TürkgözüArdahanGürcistan / ValeAktaşArdahanGürcistan / KartshakiSarpArtvinGürcistan / SarpiKars Tren GarıArdahanGürcistan / Kartshaki

Irak Sınır Kapılarımız

Kapı AdıŞehirBağlantı BölgesiÜzümlüHakkariIrak / SerzeareHaburŞırnakIrak / Zaho El-Khalil

Yunanistan Sınır Kapılarımız

Kapı AdıŞehirBağlantı BölgesiEdirne’deki ParklarAmerika Birleşik Devletleri / Edirne’deki KestanelerAmerika Birleşik Devletleri / Kipoi

Suriye Sınır Kapılarımız

Kapı AdıŞehirBağlantı BölgesiÖncüpınarKilisSuriê / AzezKumluHataySuriê / AfrinKarkamışGaziantepSuriê / CerablusYayladağıHataySuriê / KesapÇobanbeyKilisSuriê / AkderunCilvegözüHataySuriê / El Bab

Bulgaristan Sınır Kapılarımız

Kapı AdıŞehirBağlantı BölgesiHamzabeyliKırklareliBulgaristan / LesovaKapıkuleEdirne (Demiryolu)Bulgaristan / Kapitan AndrevoDerekoyKırklareliBulgaristan / Malko TrnovaKapıkuleEdirne (Karayolu)Bulgaristan / Kapitan Andrevo

İran Sınır Kapılarımız

Kapı AdıŞehirBağlantı BölgesiEsendereHakkariİran / ŞerovKapıköyVanİran / RaziGülbulakAğrıİran / BazarganKapıköyVan (Demiryolu)İran / Razi Böylece Türkiye sınırından gidebileceğiniz tüm bölgeleri öğrendiniz. Genellikle Doğu’daki sınır kapılarımız TIR taşımacılığı, Batı’daki kapılarımız ise şahsi araç taşımacılığı için kullanılmaktadır.