Tenis Sporu Ve Tenis Etimolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenis spor dalı, raket ve top ekipmanları ile beraber oynanan bir spordur. İki adet takımdan oluşmak ile beraber takımlar ikişer kişi ya da tek kişilerden oluşabilmektedir. Tenis maçlarında oyuncular raketleri yardımı ile içi boş lastik olan topu karşı takım olan rakibin sahasına doğru bir atış yaparlar. Yapılan atışın başarılı olabilmesi ve puan kazandıracak bir atış olabilmesi için geri iadesi olmayan bir atış olması gerekmektedir. Kurallar dahilinde olmak üzere maç sonu en çok puana sahip olan takım oyunu ya da maçı kazanmış olur. Tenis, dikdörtgen ve kort adı verilen bir sahada oynanan bir spordur. Tenis maçlarında bulunan takımlarda her yaştan, her ülkeden ve her seviyeden olmak üzere oyuncu bulundurulabilir. Tenis sözcüğünün etimolojisi ya da kökeni ise Anglo-Fransıızca’ya dayanmaktadır. Anglo-Fransızca’da tenetz yani bekle ve yakala sözcüğü anlamını taşır. 14.yüzyılda Fransızlar tenis oyununu “Avuç İçi Oyunu” olarak isimlendirmektelerdi. İngilizce dil ve edebiyatında ise “Tennis” olarak geçmektedir. Bunun anlamı ise tenis raketi ile oynanan bir oyun anlamındadır.

Veteran Tenisi ile İlgili Bilgiler Nelerdir?

Veteran tensileri ya da veteran tenis turnuvaları belirli bir yaşı geçniş olan tenisçiler için düzenlenen turnuvalardır. 85 yaş ve 85 yaşını aşkın olan oyuncular için veteran tenis turnuvaları düzenlenir. Bu turnuvaların kadın ve erkeklere göre yaş unsurları değişim göstermek ile beraber belirli aralıklar ile başlanır. Vetran tenis turnuvaları beşer yıllık aralar ile oynana ve düzenlenen turnuvalardır. Erkek ve kadınlarda veteran tenisi turnuvaları 35 yaşında başlar. Erkeklerde 35 yaşında başlaması ile birlikte 85 yaşına kadar, kadınlarda ise yine 35 yaşında başlaması ile beraber 75 yaşına kadar devam eder.

Raket Griplerinin Ölçüleri Nasıl Ölçülür?

Raket, tenis maçlarında ya da tenis oyunlarında kullanımda olan bir ekipmandır. Raket ile beraber tenis topuna vuruş gerçekleştirilir. Tenis raketlerinde yer almakta olan grip ölçüleri, inç bazında ve raket sapının da tam ortasından ölçülür. Raket griplerinin ölçüleri 4 ile 4,5 inç arasında farklılık göstermektedir.

Bir cevap yazın