Tenis Maçlarında Giyilmesi Gereken Kıyafetler

Tenis sporu oldukça hareket içeren bir spor dalıdır. Bunun için tenis sporunu oynamak ya da maçlarına çıkmak için kıyafet seçerken oldukça titiz davranılması gerekir. Kıyafetin içerisinde terleme, rahat hareket edebilme gibi unsurlar tercih konusu sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Tenis spor kendine has ya da kendine özel hareketler içeren bir spordur. Bunun için de tenise özel kıyafetler üretilip, üreticiden tüketiciye sunulmuştur. Tenis sporunun oynanması sırasında giyilecek olan kıyafetler rahat, bol, nem emici ve hafif olması gerekmektedir. Tenis sporuna en uygun kıyafet kumaşları kullanılırken aynı zamanda UV ışınlarından koruyucu kumaşlardan kıyafet üretimi yapılmaktadır. Tenis sporunda kadınların ve erkeklerin giydiği kıyafetler kendine göre içlerinde farklılık gösterir. Kadınların giyip, kullanacağı tenis kıyafetler çeşitli yaka tiplerine sahip tişört, atlet, tenis elbisesi, tenis şortu ve tenis eteğidir. Erkeklerin ise tercihte bulunacağı tenis kıyafetleri polo yaka, v yaka, bisiklet yakadan oluşabilecek tişörtler, atlet ve şorttur. Dar veya oyun esnasında oyuncuya engel olabilecek kıyafetler oyuncular tarafından tercih konusu olmamaktadır. Aynı zamanda belirlenmiş olan yönetmeliğin de kurallarına uygun olarak giyilmesi şartlar altındadır.

Tenis Sporunda Kort Sahasına Uygun Olan Ayakkabı Türü Hangileridir?

Tenis sporunda kullanılacak olan ayakkabı türü günlük hayatta kullanımda olan ayakkabı türlerinde farklı olması gerekir. Günlük hayatta kullanımda olan ayakkabıların tabanları, tenisin oynanacağı saha olan kort yüzeyi ile uyumlu olmamaktadır. Bu sebep dahilinde tenis sporu için özel spor ayakkabılar üretilmektedir. Tenis ayakkabıları dışarıdan alınabilecek her türlü darbeye karşı daha güçlü ve daha sağlam olan ayakkabı türleridir. Tenis oyuncuları tarafından da korta çıkmadan önce tenis ayakkabısı tercih edilir.

Tenis Maçlarında Servis Atışı Nasıl Yapılır?

Servis atışı, tenis maçının başlangıcı olan ya da maçı başlatan atıştır. Bu atış esnasında oyuncunun tek elinde top ve diğer elinde raket bulunur. Tenis oyuncusu, topu kolundan daha yüksek bir seviyede olacak bir şekilde havaya atar ve diğer elinde bulunan raketi ile topa vuruş. Yapmış olduğu vuruş ile atış gerçekleştirilir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın