Tenis Antrenörü Özellikleri

Profesyonel tenis oyuncusu olmak için tenis hakkında her bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Tenis alanında başarılı olmak isteyenler ise tenis antrenörleriyle birlikte yol haritası çizerek başarıya ulaşmaktadır. Ancak iyi bir tenis antrenörü kendini geliştirmeli ve yol gösterici olmalıdır. Peki tenis antrenörlerinin özellikleri nelerdir Antrenörlerinin kişilik özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Sabırlı Olması; Tenis hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan kişiler ilk etapta çok zorlanabilmektedir. Öğrenmek için bazen bir hareketi pek çok kez yapmak gerekmektedir. Bu nedenle bu gibi durumlara karşı antrenörün sabırlı olması gerekmektedir. 
  • Çalışkan Olması; Çalışkan bir antrenör öğrencisini analiz etmekte ve çalışma boyunca ne gibi yollardan geçeceğine karar vererek öğrencisini turnuvalara hazırlamalıdır. 
  • Kendini Kontrol Edebilmeli; Öğrencisi oyun sırasında kötü bir maç sergilese bile kendini kontrol ederek öğrencisini strese sokmamalıdır. Bunun yerine mimikleri ve hareketleriyle öğrencisi her ne kadar kötü oyun göstersede desteklemelidir. 
  • Spor Bilgisine Sahip Olması; Tenis sporu hakkında pek çok bilgiye sahip olması gerekmektedir. Özellikle bütün püf noktaları bilgileri ve öğrencisine bunu aktarmalıdır. Sadece tenis hakkında değil öğrencisinin nasıl beslenmesi gerektiği hakkında da bilgiye sahip olmalı ve onu yönlendirmelidir.
  • Yetenek Seçimi Yapabilmeli; Antrenörler sadece bir öğrenciye ders vermemekte birden fazla öğrenciye ders vermektedir. Öğrencileri arasında en yetenekli olanı seçmeli ve onu başarıya doğru itmelidir. 
  • Olgun Kişiliğe Sahip Olması; Öğrencilerin tenis kapsamında yapamadığı bir hareketi dalga konusu yapmadan ve onu kırmayarak olgun bir tavırla düzeltme yoluna gitmelidir. 
  • Örnek Olabilmeli; Öğrencisine olan tavırlarına ve ders içerisinde olan tutumuna dikkat etmeli ve öğrencine örnek olarak davranmalıdır. Öyleki başarılara ve madalyalara sahip olan antrenörler başarı hikayesini anlatarak örnek bir antrenör olabilir. 
  • Öğrencisine Karşı İlgisi; Öğrencileri arasında ayrımcı tavır takınmamalıdır. Bu diğer öğrencilerin hevesini kırmakta ve başarısını engellemektedir. Başarılı ya da başarısız her öğrencisine karşı aynı sabırlı ve aynı ilgiyi göstermelidir.
  • İnatçı Olmalıdır; İyi bir antrenör, öğrencileri tarafından uğradığı hayal kırıklığı ve hüsran karşısında cesaretli olmalıdır. Öğrencisini cesaretlendirerek yenilgiyi kabul etmesini ve tenis sorunda başarılı olması hakkında inatçı tavırlar sergilemesini sağlamalıdır. 
  • Her türlü tenis ekipmanına ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın