Remedios Varo Hayatı ve Eserleri

Remedios Varo Hayatı ve Eserleri

Vizyon sahibi yalnız bir ressam olan Remedios Varo, İspanya’nın Girona ilçesinde yer alan küçük Angles kasabasında Maria de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga’da doğdu. Babası Rodrigo Varo y Zajalvo, işi sebebi ile İspanya ve Kuzey Afrika boyunca seyahat eden hidrolik mühendisiydi. Annesi Ignacia Uranga Bergareche ise koyu bir katolikti. Annesi ile yakın bir […]

Remedios Varo Hayatı ve EserleriVizyon sahibi yalnız bir ressam olan Remedios Varo, İspanya’nın Girona ilçesinde yer alan küçük Angles kasabasında Maria de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga’da doğdu. Babası Rodrigo Varo y Zajalvo, işi sebebi ile İspanya ve Kuzey Afrika boyunca seyahat eden hidrolik mühendisiydi. Annesi Ignacia Uranga Bergareche ise koyu bir katolikti. Annesi ile yakın bir iletişim içinde olmasına rağmen, Katolikliği klostrofobik buldu. Babasının açık evrenselci inançlarını daha doğal bularak meyil gösterdi.

Edgar Allan Poe, Jules Verne ve Alexandre Dumas’ın eserlerini okudu. Aynı zamanda mistisizme de başvurdu. Varo’nun simya ve büyü ile ilgili ilk ilgisi, sanat tarihçisi Janet A. Kaplan’ın “bir Hindu’ya gizlice yazdığı, ona bir mandrake kökü göndermesini istediği için sihirli özelliklere sahip olduğunu duymuştu.”

Remedios Varo Hayatı ve EserleriVaro’nun sanatsal eğitimi, babasının çeşitli projelerinin teknik planlarını ve mimari diyagramlarını kopyalamasını istediği çocukluk döneminde başladı. Detay için bir sopa çizmesi, sık sık Varo’nun çalışmalarını yeniden yapmasını ve böylece mükemmeliyetçiliğin ömür boyu süren özelliğini beslemesini sağladı. Janet Kaplan şöyle yazıyor: “Varo, babasını aşırı güç ve talep olarak tanımlasa da, anlatmak istediği hikayeler onun pratik bir şakacı olduğunu gösteriyor.” Yolun yanında toplanan bir kalabalığın içinden geçen bir gün, babası bekledikleri piskopos gibi davranarak halkı kutsadı. Varo’nun sıkça söylediği bir hikaye olarak ve bir telefon rehberinden rastgele bir yabancı seçip ona başkasının evinde bir akşam yemeği partisine davetiye göndermek gibi, performatif davranış için kendi düşkünlüğünü büyük olasılıkla etkiledi.

Remedios Varo Hayatı ve EserleriVaro, “12 yaşındayken, babamdan bir anlayış cevabını karşılayan büyükannemin ilk resmini çizdim” diye açıkladı. 1924’te birkaç kadının sanat okuluna girmesine izin verilen Varo, Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’ya kabul edildi. Şehre taşındığı zaman 15 yaşındaydı ve özgürleştirici bulduğu bir deneyimdi. Academia, eski ustaların tekniğine sıkı sıkıya bağlılığıyla biliniyordu. Yeni fikirlere ve sorunlara karşı dayanıklı olan bir okuldu. Varo, eğitimi ile ilgili şöyle dedi: “Öğrendiğim her şeyden, kendimle ilgilenen şeyleri resmederken, teknikle birlikte, bir kişiliğin başlangıcıyla birlikte çağrılabilirim.” Onun “kişiliği”, aynı zamanda daha genel olarak Madrid’de sanatsal atmosferin hayati bir parçası haline gelen Sürrealizm ile güçlü bir yakınlık hissetti. Varo ayrıca sık sık Hieronymus Bosch’un çalışmalarını görmek için Prado’yu ziyaret etti ve “İlkel ressamlarla ve onların yanı sıra El Greco ve Goya ile ilgileniyorum” diyordu.

Remedios Varo Hayatı ve Eserleri1930’da Varo, bir sanat öğrencisi ve siyasal aktivist olan Gerardo Lizarraga ile “fakirlerin, kendinden emin ve kaygısız yaşamın” kendisine çekildiğini söyleyerek evlendi. Çift, 1931’de Paris’e gitti ve burada Varo, kafelerde yapılan birçok konuşmanın bir keresinde “ocak ve trambolin” olduğunu içgüdüsel olarak kaydetti. İspanya’ya dönen çift, Barselona’daki avant-garde arasında yerleşti ve Varo, Oscar Dominguez, Marcel Jean ve Esteban Frances ile sayısız ‘zarif ceset’ çalışması üzerinde çalışmaya başladı. Olağanüstü sonuçlarla, her sanatçı bir kâğıt üzerine bir görüntü çizecek veya kesip yapıştıracak ve daha sonra bunu yapmak için bir sonraki sanatçıya aktarmadan önce görüntünün bir kısmını gizlemek için katlayacaktır. 1936’da Logicophobists ile uygun bir şekilde sergilendi. Metafizik ile sanat birliğini arayan sanatçılardan oluşan bir grup. Yazdığı gibi, “bir şeyi tam olarak sürrealist yapmak için her şeyi yapıyoruz.” “Gerçekten de Varo, kişisel hayatında geleneksel normlara karşı da ayaklandı. Hala Lizarraga ile evli iken, İspanyol Sürrealist ressamı olan Esteban Francés ile ilişki kurdu, ancak hepsi ile iyi şartlarda kalmayı başardı.

Remedios Varo Hayatı ve EserleriVaro, Andre Breton’un yakın arkadaşı olan ve İspanyol Cumhuriyeti’ni desteklemek için İspanya’ya gelen siyasi bir eylemci, Sürrealist bir şair olan Benjamin Peret ile tanıştı. 1937’de Paris’e döndüğünde, Varo onunla birlikte gitti. Aşık olmakla birlikte, çiftin yaşamı yoksulluk ve politik belirsizlik ile damgasını vurdu. Varo’nun alternatif yaşam tarzına dair düşüncesi, “Paris’te resim yapmak kolay değil.. Tüm gün boyunca sütle birlikte küçük bir fincan kahveden daha fazla yiyecek istedim.” dedi. O dönemde, Sürrealizmin iç döngüsüne sokuldu, sanatsal çıktıları küçük olmasına rağmen, büyük Sürrealist sergilere katıldı, Max Ernst, Rene Magritte, Victor Brauner ve Wolfgang Paalen gibi arkadaşlarla aynı teknikleri denedi. Ayrıca bilim, psikoloji, kutsal geometri, I Ching ve George Gurdjieff, PD Ouspensky ve Meister Eckhart’ın mistik eserleri üzerinde çalıştı.

1940 yılının Şubat ayında, Peret askeri hizmete çağrıldı ve birkaç ay sonra tutuklanarak siyasi faaliyet için hapse atıldı. Eşi olarak şüphe altında olan Varo da 1940 kışında tutuklandı ve birkaç ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu süre boyunca ona ne olduğu hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, bir arkadaş, Varo’nun serbest bırakılmasından sonra son derece rahatsız olduğunu açıkladı. Serbest kaldıktan sonra kendilerini diğer Sürrealist sanatçıları arasında tanıdık bir şirkette bulmuşlar ve endişeli aylar geçirmişlerdir.

Remedios Varo Hayatı ve EserleriMeksika‘da Kolomb öncesi eserleri restore etti ve ticari tasarımda çalıştı. 1942’de Marc Chagall’la bir balenin kostümlerini tasarladı. 1947’de Venezüella’ya giderek Bayer ilaç firması için bir reklam kampanyası üzerinde çalıştı. Ayrıca Avrupalı sanatçılar ve Leonora Carrington gibi gurbetçilerle de arkadaş oldu. Kati Horna, Gunther Gerzso, Leonora Carrington’la olan arkadaşlığı, gerçeküstü iksirleri yapmalarıyla, karşılıklı olarak birbirlerinin çalışmalarını etkilediği için, özellikle önem taşıyordu. Evde, küçük objeler, kuvars kristalleri ve tuhaf biçimli ahşap parçalarıyla çevrelenmişti. Bunların hepsi büyülü güçler için büyük bir öneme sahipti.

1950’de Varo, Meksika’da başarılı bir işadamı olan Avusturyalı mülteci Walter Gruen ile evlendi. Gruen’in duygusal ve ekonomik desteği, Varo’ya ilk kez kendini tamamen sanatıyla sınırsız bir şekilde ayırmasına izin verdi. Sonuç olarak, zorlu bir şekilde çalıştı ve üretken hale geldi. Hayatının son 13 yılında yarattığı resimleri en başarılı ve en iyi bilinenler arasına girdi. İlk kişisel sergisi 1955’te Mexico City’de gerçekleştirildi ve sadece dört resim göstermesine rağmen, etkinlik eleştirel beğeni ve finansal başarı ile karşılandı. Birbirine bağlı bir evrende bireysel dengeyi daha iyi bir teşvik etmeyi umarak derin, sezgisel ve çok duyulu resimler çizmiştir.

Remedios Varo Hayatı ve Eserleri1958’de Salon de la Arte de Mujer’de ikinci bir kişisel sergi düzenledi. Temsilcisi Juan Martin 1960’da kendi galerisini açtı ve çalışmalarını neredeyse tamamını gösterdi. Galeri o kadar başarılı ki Martin 1962’de ikinci bir galeri açtı.

1963’te kariyerinin zirvesinde iken kalp krizi sebebi ile hayatını kaybetti.

Ölümünden sonra, Novedades’in sanat eleştirmenleri onu “Meksika sanatının en bireysel ve olağanüstü ressamlarından biri” olarak adlandırdı. Büyük bir kitap olan Obras de Remedios Varo, ilk retrospektifi takiben yayınlandı. Bunu takip eden yıllarda, Varo’nun Sürrealist’in çalışmasının, sonraki nesiller boyunca ve özellikle de kadın uygulayıcılar üzerinde kalıcı bir etkisi olacağı açıktı.

En önemli eserleri:

Remedios Varo Hayatı ve EserleriDağın Ruhu, Uykusuzluk, Kış Alegorisi, Güneş Müzik, Yıldız Catcher, Kuşların Yaratılışı, Göksel Pablum, Orinoco Nehrinin Kaynaklarını Keşfetmek, Gay Rodans, Dünya’nın Mantosunun Nakışlanması, Ağırlıksız Olgusu, Yararsız Bilim ve Simyacı, Çingene ve Harlequin, Vahiy, Plastik Cerrahın Ziyareti, Rahatsız Edici, Kediler Cenneti, Bitki Mimarisi, Arkadaşım Agustin Lazo, Sihirli Mağara, Fantastik Hayvan, Üç Destinasyon, Savaş, Solmuş Yapraklar, Ayın Vadisi, Labrador, Garip Hayat, Sempati, Zengin, Veda, Aşk Bahçesi, Dünya, Sıtma, Mesaj, Armoni, Şafak, Ağrı, Natürmort Reslicitando…

Kaynak: anahaberi.com

Bir cevap yazın