Mike Tyson Boks Dünyasının Altın Eldiveni Tekrar Ringlere Dönmek İstiyor

Mike Tyson Boks Dünyasının Altın Eldiveni Tekrar Ringlere Dönmek İstiyor

Mike Tyson, boks dünyasının en ünlü ve tartışmalı isimlerinden biridir. Kariyeri boyunca birçok başarıya imza atan Tyson, aynı zamanda birçok skandalın da içinde yer almıştır. Tyson, 30 Haziran 1966 tarihinde New York’un Brooklyn bölgesinde dünyaya geldi. Çocukluğu oldukça zor geçti ve sokaklarda kavgalarla geçen günleri vardı. Bu dönemde, Tyon’un yetenekli bir boksör olduğu keşfedildi ve antrenörlüğünü yapan Cus D’Amato tarafından yetiştirildi. canlı slot siteleri

İlk profesyonel maçına 1985 yılında çıkan Tyson, kariyeri boyunca 50 galibiyet aldı, bunların 44’ü nakavtla geldi. İlk Dünya Şampiyonluğunu 1986 yılında kazandı ve kariyeri boyunca 3 kez Dünya Ağır Siklet Şampiyonluğunu elinde bulundurdu.

Tyson, boks dünyasının en üretken yıllarında boksa hakimdi ve kısa sürede bütün dünyanın tanıdığı bir isim haline geldi. Fakat, kariyeri boyunca birçok olayla gündeme geldi ve tartışmalı bir karakter olarak tanındı. 1991 yılında, Tyson’ın eski model Desiree Washington tarafından tecavüz suçlamasıyla yargılandı. Mahkeme tarafından suçlu bulunarak 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve boks lisansı da iptal edildi.

1995 yılında hapisten çıkan Tyson, kariyerine yeniden başladı. Fakat, sonrasında birçok tartışmalı olayla gündeme geldi. Örneğin, 1997 yılında Evander Holyfield ile yaptığı rövanş maçında rakibinin kulağını ısırarak diskalifiye edildi. 2005 yılında emekli olan Tyson, sonrasında birçok kez boks dünyasına geri dönmeyi denedi. Fakat, artık eski gücünde olmadığını kabul etti ve 2011 yılında tamamen bokstan emekli oldu.

Bir cevap yazın