Macar Parkelerin Özellikleri

eskafloor 1

Günümüzde pek çok parke çeşidi yer almaktadır. En fazla tercih edilen parke çeşitlerinden bir tanesi de macar parke çeşidi olmaktadır. Macar parkeler pek çok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenden dolayı da yüksek popülerliğe sahiptir. Macar parke, klasik olan parkenin yeni dizayn teknikleriyle birleşerek döşenmiş olduğu bir akımdır. Doğanın ve ahşabın birbiri ile olan uyumu döşendiği mekâna yansıtılmaktadır.

Macar Parke Nedir?

 Macar parke, birbirine 45 ya da 60 derece olacak biçimde paralel kenar biçiminde döşenen, döşeme aksında ise düz çizgi meydana getiren parke çeşidini ifade etmektedir. Çapraz, zikzaklı bir biçimde dekore edilen zemin kaplama şekillerinden birisidir. Bu parke, aynı zamanda “herrinbone”, “chevron” ya da “balıksırtı” parke gibi farklı varyasyonlar ile de adlandırılmaktadır. Avrupa’da klasik bir zemin deseni şeklinde zengin bir geçmişe sahip olmaktadır. Eski Romalılar da, mevcut yolları için balıksırtı olan macar parke desenlerini kullanmışlardır. Yüzyıllar boyunca tercih edilmekte olan bu ahşap döşeme çağımızda bir kez daha popülerlik kazanmıştır.

Macar Parkenin Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

 Diğer parkelere göre macar parke çeşidinin uygulaması oldukça kolay olmaktadır. Aynı zamanda öbür standart olan ahşap zeminlerdeki gibi zeminin üzerine yapıştırma, yüzey işleme ya da çivileme gerektirmemektedir. Kilitleme sistemi sayesinde güvenli ve oldukça hızlı bir biçimde kurulum açısından özel olarak dizayn edilmiştir. Macar parkenin montajı oldukça kolay yapılmaktadır. Mevcut olan zeminin üstüne de monte edilebilmektedir. 1. Kalitede kolay işlenen ahşap taslaklardan elde edilmektedir. Ahşap taslaklar istenen desene göre ebatlanmaktadır ve dikkatli bir şekilde birleştirilmektedir. Su kontrasına preslenmektedir. Geçme yerleri hazırlanır. Zımpara ile cila uygulamasının da yapılmasından sonra döşemeye hazır şekle getirilmektedir.

Macar Parkenin Özellikleri Nelerdir?

 Macar kesim olan lamine parke, klasik özellikte olan parkelere yeni bir görünüm getirilerek yeniden tasarlanan son model yöntemler ile birleştirilip döşenen bir tarz olmaktadır. Doğanın sadeliğini ve ahşabın doğal olan yapısını döşenmiş olduğu alana yansıtarak hem orijinal hem iyi bir görünümün elde edilmesini sağlamaktadır. Macar parkeler bu özelliklerinden dolayı her mekâna oldukça kolay bir şekilde ayak uydurmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir