Klemensler

Klemens iki kabloyu birbirine bağlama görevi yaparak daha az yer kaplamasını sağlayan elektrik aksesuarlarındandır. Klemensler sayesinde kablolama işlemi neredeyse yarı seviyeye inmiş durumdadır.

Her geçen gün kendini geliştirmiş olan üreticiler klemensler ile yeni teknolojiyi kullanıcılara sunuyor. Klemenslerin elektrik panolarında kullanımı zorunlu duruma gelmiştir. Geçmiş zamanlarda işletmeciler klemens kullanımını önemsiz gibi görürken, günümüzde klemens kullanımı devlet tarafından zorunlu duruma getirilmiştir.

Panolarda yerden tasarruf etmenin çok büyük rolü vardır. Çok farklı boyutlara sahip klemenslerin kullanılmış oldukları ortama göre farklılık gösterir. Yapısından bahsedilecek olursa iç kısımları bakır ya da pirinç dış kısımları ise plastik ya da bakalittir.

Kullanım Alanına Göre Klemensler

Çok çeşitliliğe sahip olan klemenslerin kullanım alanları da çeşitlilik içerir.

Günümüzde en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan klemens çeşitleri şu şekilde yer alır;

  • Simit ve ray klemens
  • Paratoner ve lüks klemens
  • Vidalı ve vidasız klemens

Özellikle endüstriyel otomasyona yönelmiş olan fabrikaların tercih ettiği ray klemenslerin bakımı çok pratik ve kolaydır. Klemensler vidasız ya da vidalı olarak üretimi yapılır. Vidalı olarak üretimi yapılan klemens çeşitlerinin bakımı biraz daha zor olabilir.

Bu sebepten dolayı işletmeciler daha az bakım gerektiren vidasız klemenslere yönelmiş durumdadır. Klemens tercihi yapılırken uzun ömürlü olması talep edilir. Bu nedenden dolayı yapısında yer alan bakırın saflık oranı da oldukça önemlidir. Klemens üreticileri arasında bakırın içine katılan farklı karışımlar ile ürün saflığı giderilir. Buna dikkat edilerek tercih yapılması gerekir.

İşletmeler klemens tercihi yaparken bakımı az ekonomik ve uzun ömürlü ürün tercihinde bulunurlar. Yangın çıkma olasılığına karşı alev almaz sınıfına sahip olan ürünler de yine bakılması gerekli olan ayrıntılar arasında yer alır. Aşırı derecede akım ve kısa devre testlerinden geçilerek üretimi yapılan klemenslerin kullanım süresi daha uzundur ve işletmelere kazanç sağlar.

Kalite Bakımından Klemenslerin Özellikleri Nelerdir?

Oldukça geniş bir pazar payına sahip olan klemenslerin üretici firması oldukça fazladır. Elektrik devrelerinde görülen farklılıklardan ötürü klemenslerde de çeşitlilik yer alıyor. Ancak tercih hangisinden yana olursa olsun dikkat edilmesi gerekli olan öncelikli konu üretimi yapılan ürünlerin kullanıcı dostu olması ve uluslararası sertifikalı olmasıdır. Bu ürünleri de en sık karşılaşılan sorunların başında paslanma gelir.

Üretici firmalar ise daha ekonomik maliyetler ile klemens üretimi yapabilmek için ince kalay kullanımını tercih ediyor. Ayrıca iletkenlik oranı zayıf olan malzemeler ile üretimi yapılan klemensler kısa sürede aşırı derecede ısınma sorunu yaşanmasına neden olabiliyor. Bu gibi problemler, yangın ihtimalini de çoğaltabiliyor. Klemens tercihinde hata yapılmaması adına ürünün kullanılacağı alan iyi belirlenerek ürün çeşidi belirlenmesi gerekir.

Raylı bir sistemde klemens kullanımı yapılacaksa tercih edilen klemens için gerekli olan vibrasyon testlerinin yapılmış olması ve ürünün bu testlerden başarılı bir şekilde geçmiş olması gerekir. Klemens çeşitlerinde test yapılırken bu testlerin başında ilk olarak yangına dayanıklılık ve yanmazlık testi yer alır.

https://www.altunklemens.com/

Bir cevap yazın