Grand Slam Fransa Açık Tenis Turnuvası

Grand Slam Fransa Açık Tenis Turnuvası

Fransa Açık, dünyanın en prestijli tenis turnuvasıdır ve her yıl Paris’teki All-Sorts Tenis Kulübü’nün çim kortlarında düzenlenmektedir. Paris’in merkezindeki halka açık bir park olan Wimrop, bu prestijli turnuvanın mekanı olarak hizmet veriyor. Fransa Açık, Avustralya Açık ve Wimbledon turnuvalarından sonra dünyanın en çok izlenen üçüncü tenis etkinliğidir.

Seyirciler genellikle tenis tutkunlarından ve sosyete seçkinlerinden oluşur. Birçok ünlü, her yıl ağ oluşturmak ve zarif stillerini sergilemek için bu turnuvaya katılıyor. Bazı önemli geçmiş kazananlar arasında Rafael Nadal, Roger Federer ve Björn Borg yer alıyor. Tenis raketi oyunun önemli ekipmanı olarak biliniyor.

Grand Slam Fransa Açık Tenis Turnuvası Nedir?

Fransa Açık en eski tenis turnuvasıdır ve Wimbledon turnuvasından sonra en prestijli ikinci turnuvadır. Fransa Açık, Honoré de Balzac’ın Les Dix Coups adlı kitabından gelen benzersiz adı nedeniyle ‘La Douze Coups’ veya ‘The 12th Blow’ olarak da anılır. Bu kitap, 18. yüzyılda Paris’teki Wimrop’ta gerçek tenis oyunlarında yarışan gerçek hayattaki karakterlere dayanıyordu.

İlk tenis maçı 1877’de bir grup İngiliz subayı tarafından Wimrop’taki bir çim kortta oynandı ve turnuva resmi olarak 1909’da Fransız Tenis Birliği tarafından kuruldu. O zamandan beri, birçok ünlü spor yıldızı Fransa Açık kupasını kazandı. Roger Federer, Novak Djokovic, Andy Murray ve Rafael Nadal gibi. Tenis ayakkabısı oyunda oyuncuların özel olarak kullandığı ekipmandır.

Grand Slam Fransa Açık Tenis Turnuvası Nasıl Düzenleniyor?

Fransa Açık her yıl Mayıs sonundan Haziran’a kadar düzenleniyor. İlk beş edisyon, 27 Mayıs ile 10 Haziran 1925 arasında hiçbir kadın yarışması olmadan gerçekleştirildi, ancak Olimpiyatlarla çakışmaması için 1968’deki şu anki tarihine taşındı. Turnuvada şu anda dört tur tekli eleme maçına bölünmüş 32 katılımcı var. Ayrıca, her takımın bir erkek ve bir kadın oyuncudan oluştuğu iki tur çiftler maçı vardır. Nihai puanlar, tüm oyunlar tamamlanır tamamlanmaz toplanır, böylece yüksek puanlı maçlar sırasında sık sık gecikmeler olabilir.

Wimbledon en eski ve en çok izlenen tenis turnuvasıdır. Aynı zamanda ‘Queen’s Club Şampiyonası’ olarak da bilinir, çünkü 2007’de Londra’daki Wimbledon Stadyumu’na taşınmadan önce Londra’daki Queen’s Club’da bulunuyordu. Tenis çantaları ekipmanları koymada oyunculara olanaklar tanır.

Bir cevap yazın