Elektrostatik Filtre

Elektrostatik Filtre

Hava, yüzde 78 azot ve yüzde 21 oksijenden oluşan bir gaz karışımıdır. Havanın bize temiz hava sağlamasının yanı sıra ısı ve elektrik üretimi, ulaşım ve iletişim gibi birçok kullanım alanı vardır. Örneğin, araçlar hava kullanımı ile çalışır. Evlerimizde kir oluşturan ve kirliliğe neden olan klimalar ve diğer cihazları kullanıyoruz. Bu sorunla mücadele etmek için insanların soludukları havadaki kirleticileri temizlemenin yollarını bulması gerekiyor.

Elekrostatik filtre, toz parçacıklarını çekmek için statik elektrik kullanarak çalışır. Bu, çekim yasasına dayanır; negatif yüklü nesneler, diğer negatif yüklü nesneleri çeker. Bu, bakteri, toz akarları, küf sporları, karbondioksit ve evcil hayvan tüyü gibi küçük parçacıkları filtrenin pedine veya yüzey alanına çeker.

Filtre daha sonra istenmeyen partikülleri evinizdeki veya arabanızın havalandırma sistemindeki bir çıkış yoluyla temiz havadan ayırır. Elektrostatik filtre, alerjenleri ve diğer kirleticileri temizlemenin HEPA filtreleri kullanmaktan daha etkili bir yoludur. Ek olarak, elektrostatik filtreler, havanızı her temizlediklerinde çok fazla partikül çıkarmak zorunda olmadıkları için HEPA filtrelerden daha uzun bir ömre sahiptir.

Elektrostatik Filtre Ne İşe Yarar?

Elekrostatik filtre, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kirleticilerin giderilmesinde diğer filtre türlerinden daha etkilidir: partiküller, bakteri ve gazlar şeklindedir. Ancak, tüm elektrostatik filtreler tüm maddeleri kaldıramaz; örneğin bazıları aseton veya kükürt dioksit gazını çıkaramaz. Ek olarak, elektrostatik filtreler, aynı anda havanızı temizlerken tam güçte çalışması gerektiğinden evinizi daha az enerji verimli hale getirebilir.

Bu nedenle, elektrostatik filtreyi yalnızca gerektiğinde – örneğin evcil hayvanlarınız olduğunda – kullanın veya mümkün olduğunda yeşil teknolojiye geçin, böylece temiz hava ile elektrik faturanızı azaltabilirsiniz! Gelecekte çoğu ev, bakımı kolay olduğundan ve HEPA filtreleri için bir fanın yaptığı gibi herhangi bir ek güç kaynağı gerektirmediğinden, havayı temizlemek için elektrostatik filtreler kullanacak.

Bu filtreler günümüzde birinci sınıf standartlar dahilinde oluşturulmuş ürünler bütünü olarak biliniyor. Bu ürünlerin kalitesi her açıdan avantajlı ürünler olarak bilinen bir gerçektir. Elektrik iletkenliği konusunda bu ürünlerin kalitesi günümüzde inkar edilemez düzeyde büyüktür.

Bir cevap yazın