Bir Disiplin Olarak Tenis

Tüm dünyada geçerli olduğu şekliyle bir sporun spor olabilmesi için gerekli olan en önemli unsur disiplindir. Bu sayede her spor aynı zamanda bir disiplindir. Burada ifade edilen ve vurgulanmak istenen önemli nokta kurallara atfedilir. Tüm spor dalları için belli başlı kurallardan bahsetmek mümkündür. Bu kurallar sayesinde amaç anlam kazanır. Söz konusu rekabet neticesinde de ortaya bir müsabaka çıkar. Tüm dünyada kabul görmüş önemli spor dallarından biri olan tenis köklü tarihi geçmişiyle hem geleneksel hem de olimpik sporlar arasında yerini almıştır. Bu anlamda parasal açıdan erkek ve kadınları eşit tutan ilk spor disiplini olarak da tarihe geçmiştir.

Tenis kendine özgü kuralları ile dünya genelinde oldukça sevilen bir spor dalıdır. Köken olarak Fransız coğrafyasından çıkmıştır. Bu anlamda oyun içi kavram jargonunda da Fransızcanın etkileri açıkça görülmektedir. Tenis Fransız krallarının bir hobisi olarak gelişmiş ve aynı zamanda güçlendirilmiş bir spordur. Fransa’da saray sporu olarak bilinen bu disiplin zamanla tüm dünyada taraftar toplayan bir spor haline gelmiştir. Böylece kurallarındaki değişiklikler ile daha da güçlenmiş ve anlam kazanmıştır. Tenis kendine has bir takım kavramlara sahiptir. Bu anlamda tenis maçlarında en çok duyulan forehand ve backhand kavramları bu sporun vuruş şekillerini ifade eder.

Tenis maçı yapılırken kullanılan vuruşlar 3 ana gruba ayrılmaktadır. Bunların ilki ve en geneli servis atışıdır. Servis tam olarak oyuncunun topu havaya fırlatması ve raketle topa vurması ile yapılır. Servisin amacı topu karşı sahaya iletmektir. Ancak bunu yaparken top fileye değmemelidir. Servis atışının dışında en çok kullanılan atış forehanddir. Forehand sporcunun avuç içini vuruş yönüne doğru tutarak raketi kullanması ve topu karşı tarafa göndermesidir. Forehand tek elle yapılan atıştır. Bunun dışında bir de backhand vuruşundan bahsetmek mümkündür. Backhand vuruşunda ise raket iki elle tutulur. Diğer yandan dizler kırılarak öne alınır. Raket geriye doğru çekilerek diz mesafesindeyken topa vurulur. Backhandin tamamlanışı ise vuruşun ardından raketin boyna çekilmesi ile olur. Burada ifade edilen kavramlar tenisin temel kavramları olmakla birlikte olmazsa olmazlarıdır.

Bir cevap yazın