Balthus Hayatı ve Eserleri

Balthus Hayatı ve Eserleri

Asıl adı Balthasar Klossowski de Rola olan Balthus, 1908 yılında Paris’te dünyaya geldi. Babası tanınmış bir sanat tarihçisiydi. Annesi ise ressamdı. Klasik bir eğitim aldı. Ailesinin desteği ve özendirmesiyle küçük yaşta resme ilgi duydu. Küçük bir çocuk olarak çizimleri Rilke’nin tanıtımını içeren Mitsou (1921) adlı kitapta yayınlandı. Yapıtlarında esasen güncel bir arzuyu yansıtan belleği temsil […]

Balthus Hayatı ve EserleriAsıl adı Balthasar Klossowski de Rola olan Balthus, 1908 yılında Paris’te dünyaya geldi. Babası tanınmış bir sanat tarihçisiydi. Annesi ise ressamdı. Klasik bir eğitim aldı. Ailesinin desteği ve özendirmesiyle küçük yaşta resme ilgi duydu. Küçük bir çocuk olarak çizimleri Rilke’nin tanıtımını içeren Mitsou (1921) adlı kitapta yayınlandı.

Yapıtlarında esasen güncel bir arzuyu yansıtan belleği temsil etti. Hem çocukken kendi deneyimleri hem de Heathcliff karakteriyle olan ilişkisi, kariyerinin çıktısını hem efsanevi hem de eşzamanlı olarak röntgenci bir doğa ile gösterdi.

Balthus Hayatı ve Eserleri1930’ların başlarında Fas ordusunda hizmet etti. Askerlik görevinden sonra, Paris stüdyosunda resimlerini geliştirerek kendini adamaya başladı. Modernizmin merkezi olan Paris, Kübizm dahil, günümüzün çağdaş sanatını şekillendiren bazı sanatsal ifadelere ev sahipliği yapıyordu. Ancak Balthus, daha önceki klasik etkilerini korudu ve temsili bir modda çalışmaya devam etti.

1934 yılında Paris’te ilk kişisel sergisini açtı. Picasso, Giacometti, Man Ray ve Breton gibi Parisli kültürel seçkinlerin birçoğuyla arkadaş oldu. Albert Camus ve Antonin Artaud’un sahnelediği oyunlara yönelik setler tasarladı ve çok sayıda sanatçı tarafında saygı gördü. Kendi psikolojik durumunu çalışmalardan, yorumlarından uzaklaştırarak, hem kendi özneleri hem de onları izleyenler de dahil olmak üzere başkalarının bilinçsizliğini yansıtarak kullanmayı tercih etti.

Balthus Hayatı ve EserleriTematik olarak, küçük çocukların ve özellikle genç kızların tasvirlerinin çağdaş sanat ortamında hiçbir şekilde yabancı olmadığını düşünüyordu. Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’ndeki eserleri hayattayken görmeyi başaran sanatçılardan biri oldu. Balthus’un tiyatroda bir set tasarımcısı olarak çalışması, yaşamı ve yaratıcı kariyeri bağlamında hayati bir öneme sahip oldu. Çünkü genç bir yaştan itibaren karakterlerin ve anlatıların yaratılmasının, kendileri de içinde yer aldıkları tableaux için fiziksel sahneyi oluşturarak öğrenmesini sağladı.

Uzun bir zamandan beri tanıştığı ve resimleri için sık sık modellik yapan Antoinette de Watteville’le 1937’de hayatını birleştirdi. Bir süre sonrada İsviçre’ye taşındı. Etkili sanatsal sosyal çevreleri göz önünde bulundurulduğunda, çalışmalarının dünya çapında sayısız sergide yer aldı. New York’ta Pierre Matisse Galerisi tarafından temsil edildi ve 1956’da New York Modern Sanat Müzesi’nde ilk büyük solo sergisine katıldı.

Balthus Hayatı ve Eserleri1964’te Roma’ya taşındı. Federico Fellini gibi kültürel efsanelerle arkadaşlık kurarak Villa Medici’de Roma’daki Fransız Akademisi’nin yönetmenliğini yaptı. 1977’de tekrar İsviçre’ye taşındı ve ikinci eşi – Japon sanatçısı Setsuko Ideta ile evlendi.

Balthus’un eksantrik yaşamı aslında eserinin özü olmuştur. Çalışmaları, birçok kişinin erotik ve çizgisel pornografik olarak gördüğü konuları içerdiği halde, Balthus bu iddiaları resmi olarak ele alsa da, izleyicinin gördüğü gibi resimden çıkarılmasına izin verdi.

Balthus Hayatı ve Eserleri1968’de Londra’daki Tate Galerisi’nde eserlerinin retrospektif bir çalışması yapıldı. Modern çağın kaygılarını son derece kısıtlı, ancak yine de sık sık yüklü bir şekilde yansıtan, cinselliği, sosyal transgresyon ve anomi belirtilerini yansıtan eserler yaptı. Figüratif görüntü yapımcılığı ile yaptığı yatırım, birçok sanatsal hareketin soyutlamaya dönüştüğünü gören bir asırda temsili resmin eleştirel bir güç olarak değerini güçlendirdi.

2001 yılında Rossiniere İsviçre’de hayatını kaybetti.

Balthus’u hayranlık uyandıran bir dahi olarak öven Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac, sanatçının ölümünden büyük üzüntü duyduğunu açıkladı.

En önemli eserleri:

Balthus Hayatı ve EserleriSokak, Gitar Dersi, Yaz Zamanı, Kız ve Kedi, Kurban, Pierre Matisse, Kız Bir Pencerede, Therese Rüyası, Bayan Abdy, Kedilerin Kralı, İlk İletişimciler, Katia Okuması, Altın Meyve, Uyuyan Kız, Hayaletlerin Korkusu, Kedi ile Çıplak, Figürlü Natürmort, Chassy’de Manzara, Montecalvello, Gotteron, Pencerede Gül Buketi, Siesta İçin Çalışma, Yonne Vadisi, Morvan’da Manzara, Güve, Çocuklar, Sabır, Larchant, Üç Kız Kardeş…

Kaynak: uykudan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.