Ailenizin Minik Bireyi Chihuahua

chihuahua

Diğer adıyla Şivava dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika kökenlidir Avrupaya 19. Yüzyılda gelmiştir. Chihuahua Güney Amerika yerlileri tarafından kutsal kabul edilmiştir. Yaklaşık ömürleri 12 ile 20 yıldır dişi ve erkekleri aynı boy ve kiloya sahiptir. Boyları 15_ 23 cm kiloları 1_3 arasındadır.  Bazı Cihihuahua türleri insan avucuna sığacak kadar küçüktür. Bağlı, hayat dolu, atik ve cesurdurlar siyah, beyaz, fawn, çikolata rengi, krem ve altın renkleri mevcuttur. Bekçi ve süs köpeği olarak tercih edilir.

Küçük dostumuzu tanıyalım

Köpek sahiplenme bir çoğumuzun istediği bir şeydir fakat şehir hayatı bu isteği biraz bastırıyor Chihuahua yani Şivava apartmanda rahatlıkla bakılabilecek bir ırktır. Uzun yada kısa tüylü olanları vardır. Ailesine, sahibine sadık cesur ve hayat doludurlar sahibine çok bağlı olan Şivava birazda kıskanç ve inatçıdır. Her yabancıya karşı temkinlidir güven hissetmediği kişilerden hoşlanmaz. Zekidirler tuvelet eğitimi dışında iyi bir eğitmenle çabucak sosyalleşirler tuvalet eğitimi ise biraz sabır gerektirir. Size güven hissetmeye başlayınca inadı kırılacaktır. Soğuğa karşı duyarlı olmayan minik dostlarımız ev ortamında yaşamalıdırlar. Yürümekten hoşlanan Chihuahua ayrıca kucak delisidir. Sahibinin izin vermese bile yalamayı ilgi odağı olmayı  çok severler. Küçük burunları yüzünden horlama hırlamaları olabilmektedir. Havlamayı çok seven Şivava iyi bir eğitimle bunu kontröl edebilir. Küçük olduğu için rahatsız edici sesi yoktur apartman dairesinde rahatlıkla beslenebilir. Çocuklarla iyi anlaşırlar fakat küçük çocuklar oyuncak sanarak hırpalayabilir buda saldırgan olmasını sağlar küçük çocuklarla yanlız bırakılmamalıdır.

Bakımı ve Beslenmesi

Küçük cüsseli olduğu için Chihuahua ırkı bakımı kolay, sevgi dolu, iyi bir arkadaş ve evinizin neşe kaynağı olacaktır. Köpek sahiplenme isteği olanların ilk tercihi olabilir  Günlük yürüyüş ve egzersizleri yatırılmalı soğuk havalarda kazak giydirilmelidir. Tüyleri günlük düzenli temizlenmeli diş ve tırnak temizliği belirli aralıklarla yapılmalıdır. Banyodan sonra kesinlikle kurutulmalıdır yoksa üşüyebilir buda onu hasta edebilir. Yavruyken kafataslarında bir yumuşaklık bulunur büyüdükçe kaybolacaktır yavruyken bu konuda dikkatli olunmalıdır.  Türüne uygun özel mamalar ile beslenmeli ve aşırı beslemekten kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir